TED – FIRATPEN

TED – FIRATPEN

TED – FIRATPEN

Türkiye’nin 25.000 $ ödüllü bayanlar kapalı kort tenis turnuvası “11. TED-FIRATPEN Cumhuriyet Kızları Uluslararası Tenis Turnuvası”, 23-31 Ekim - 2010 tarihleri arasında TED Spor Kulübünde yapılıyor.

Turnuva ayrıca Türkiye’nin en uzun süreli 25.000$ ödüllü kapalı kort bayanlar tenis turnuvası olma özelliğini de sahip.

Yaklaşık 30 ülkeden 312 sporcunun müracaat ettiği turnuvada bu yıl dünya sıralamasının 76. sırasında yer alan Çek Cumhuriyetinden Renata Voracova turnuvada 1 numaralı seribaşı. Turnuvada 2 numaralı seribaşı Rus Ksenia Pervak (98), 3 numaralı seribaşı ise Fransız Olivia Sanchez (124) .

Bu yıl ülkemizin WTA’de en yüksek (193) sıralamasında yer alan Çağla Akçay (ENKA) kendisinden büyük başarılar beklediğimiz Pemra Özgen(TED) (tekler sıralaması 373) ile kupayı kaldırmayı hedeflerken, turnuvada adından söz ettirecek sporcularımızdan biri.

Türk Tenisinin yükselen yıldızı ve gençlerdeki en büyük yeteneği Başak Eraydın’nın (TED) yanısıra Melis Sezer ‘inde turnuvada ses getireceğini umuyoruz.

Ana sponsor Fıratpen’in yanında; Powerade, Aktifbank, Bayındır Hastanesi, Bossa,Sportstv, Alem Fm, Wilson ve Banvit de co-sponsor olarak turnuvaya destekte bulunuyorlar.

Turnuva Programı
23-24 Ekim 2010 Elemeler, 25-31 Ekim 2010 Ana Tablo Maçları

30 Ekim, Cumartesi
14.30 Tekler Yarı Finalleri
Müteakiben Çiftler Finali ve ödül töreni
31 Ekim, Pazar
15.00 Tekler Finali
Ödül Töreni
Şenlik

Sürpriz şampiyon Kuryanovich

TED Kulübü’nün geleneksek turnuvalarından Fıratpen-Cumhuriyet Kızları Tenis Turnuvası’nda, finalde bir numaralı seribaşı olan Çek Andrea Hlavackova'yı mağlup eden Iryna Kuryanovich şampiyon oldu. Belaruslu raket ilk seti 6-3 kaybetmesine karşın sonraki setleri 6-1 ve 7-5 alarak mutlu sona ulaştı.

25 bin dolar toplam ödüllü turnuvanın finali büyük çekişmeye sahne oldu. Mücadeleye istekli başlayan iki tenisçi ilk beş oyunda servis oyunlarına tutunmayı başardı. Altıncı oyunda rakibinin servisini kıran Hlavackova ilk sette 4-2’lik üstünlük yakaladı. Sonraki iki oyunda tenisçiler karşılıklı olarak servis kırdılar. Dokuzuncu oyunda servis oyununu kazanan Hlavackova ilk seti 6-3 önde tamamladı. Yarı finalde iki numaralı seribaşı Darya Kustova'yı eleyen Kuryanovich, İkinci sete daha agresif giren taraftı ve rakibine tek oyun verdi. Sadece dördüncü oyunda kendi servisine tutunan Hlavackova seti 6-1'le kaybetti.

Final setine gelindiğinde beşinci oyuna kadar her iki tenisçi de servislerinde rakiplerine şans vermedi. 2-2 sonrasında servis kıran Kuryanovich kendi oyununu da aldı ve 4-2 öne geçti. Maçın kırılma noktalarından birinde servis atan Hlavackova 0-40 geriye düşmesine rağmen oyunu çevirdi. Hlavackova, son sette 5-4 önde olmasına rağmen üstünlüğünü koruyamadı ve seti 7-5 kaybetti. Üç set sonunda maçın galibi olan Iryna Kuryanovich, mayıs ayında kaybettiği Hlavackova'dan rövanşı alırken bu sezonki ikinci ITF tekler şampiyonluğuna da ulaşmış oldu. Finalist oyuncular kupalarını TED Kulübü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz ve Fıratpen Kurumsal İletişim Müdürü Hasan Engin Erhan’dan aldılar. Final maçından sonra TED kulübü bahçesinde şenlik düzenlendi.

11. TED – Fıratpen Cumhuriyet Kızları Tenis Turnuvası’nın tarihçesine kısa bir bakış

11 yıldır Fıratpen’in ana sponsorluğunu üstlendiği ve “ITF Circuit” serisine bağlı Uluslararası Bayanlar Tenis Turnuvası, ilk yıllar 10.000.- $ ödüllü Satellite Turnuvası olarak TED Spor Kulübü’yle ortaklaşa düzenlenmiştir.

10.000.- $ ödüllü Satellit turnuvalar profesyonel tenisçilik kariyerine yeni başlamış, gelecek vaat eden ve önce “Circuit” daha sonra da “Tour Event” serisine geçiş için basamak olan turnuvalardır. Genellikle nice zorluklar, sonsuz sabır ve metanet gerektiren bu meşakkatli yolu çok kısa bir sürede aşabilmiş nice raket vardır. Bir tenisçi için Satellitler bir “başlangıç” noktası ise, “Circuit”lar en dik yokuştur. Kadın tenisinin erkek tenisinden başlıca farkı sporcuların çok kısa bir süre içinde dünyada ilk 100 içerisinde yer alabilecek sıçramayı yapabilmeleridir. Bu sebeple bugün Fıratpen Turnuvası’nda izleyeceğiniz bir tenisçi göz açıp kapayana kadar “grand-prix” oyuncusu olabilmektedir. Bu turnuvanın ana sponsoru olan Fıratpen, Türkiye’nin ve Avrupa’nın gelecek vaad eden genç tenisçilerini bir araya getirme boyutunda önemli bir görev üstlenmektedir.

2000-2002 yılları arasında turnuva, Şubat-Mart ayları döneminde kapalı kort turnuvası olarak yapılmaktaydı. 2003 yılında turnuva tarihinin 29 Ekim haftasına kaydırılmasıyla turnuvanın ismi de TED-Fıratpen “Cumhuriyet Kızları” olarak değiştirildi. İlk 4 yıl 10.000 $ ödüllü olan turnuva, 5. yılında 25.000 $ ödüllü olarak gerçekleşmeye başladı. Böylece turnuva, dünya sıralamasında puanı yüksek profesyonel sporculara da kapılarını açmış oldu. Bu sayede turnuva dünyada ilk 150 içinde yer alan tenisçileri de konuk ederek Türk tenisçiler ve seyircileriyle tanışmasına olanak sağladı.

Yaklaşık 30 ülkeden 312 sporcunun müracaat ettiği turnuvada bu yıl dünya sıralamasının 76. Sırasında yer alan Çek Cumhuriyetinden Renata Voracova turnuva 1 numaralı seribaşı. Turnuvada 2 numaralı seribaşı Rus Ksenia Pervak (98), 3 numaralı seribaşı ise Fransız Olivia Sanchez (124)

Bu yıl kendisinden büyük başarılar beklediğimiz Çağla Büyükakçay (ENKA) (Tekler sıralamasında 193) Pemra Özgen (TED) tekler sıralaması 373 kupayı kaldırmayı hedeflerken, turnuvada adından söz ettirecek sporcularımızdan biri.

Türk tenisinin yükselen yıldızı Başak Eraydın (TED)’nın yanı sıra Melis Sezer, Cemre Anıl turnuvada raket sallayacak diğer Türk Sporcularımızdandır.

Turnuva tek bayanlar ve çift bayanlar olmak üzere 2 kategoriden oluşmakta olup, teklerde ana tablo ve elemeler 32’lik, çiftlerde ise 16’lık fikstürlerden oluşmaktadır.

< GERİ DÖN