Türkiye'nin İlk ve Tek Akredite Pencere Laboratuarı

Türkiye'nin İlk ve Tek Akredite Pencere Laboratuarı

Türkiye'nin İlk ve Tek Akredite Pencere Laboratuarı FUDEL olarak baslatmis oldugumuz çalismalarda, ‘pencerenin önemi, pencerenin mühendislik hesaplari, pencere konusunda PVC Pencere ve Kapı Sistemleri üretim miktarlarina bakıldığında ülkemiz tonaj olarak Avrupa’da ikinci sıradadır. İnşaat sektörünün çok hızlı bir şekilde ilerledigi ülkemizde, yeni inşaatların pencerelerinin %80’ini PVC pencereler oluşturmaktadir. Üretim miktarları ve kullanım oranlarına bakıldıgında pencere sektörü ülkemizde önemli bir paya sahip olduğu görülmektedir.

Ancak, tonlarca pencere-kapi profili üretilen ülkemizde, bu profiller ile olusturulan pencere-kapi sistemlerinin performans özelliklerinin tespit edilmesi ve sonuçlarinin bagimsiz, tarafsiz ve güvenilir olarak sunulmasi konusunda, sektörde var olan eksikligi gidermek amaciyla, sektöründe hep ilklere imza atmis olan FIRAT PLASTIK KAUÇUK SAN. ve TIC. A.S., Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ TÜRKAK akreditasyonuna sahip %100 Türk sermayeli ‘Pencere Laboratuari’ni kurarak sektörümüzün hizmetine açmistir.

FUDEL (Firat Uygunluk Degerlendirme Laboratuari), hizmet kapsami asagidaki testlerden olusmaktadir;

Testler Ilgili Standartlar
1. Rüzgâr Yüküne Dayanim TS 4644 EN 12211
2. Hava Geçirgenligi TS EN 1026
3. Su Sizdirmazlik TS EN 1027
4. Güvenlik Tertibatlarinin Yük Tasima Kapasitesi TS EN 14609
5. Pencere Kapi ve Panjurlarin Isi Iletiminin Hesaplanmasi TS EN ISO 10077-1


FUDEL hizmet kapsami ile sektördeki mevcut olan pencere ve aksesuar üreticilerinin tip testlerinin yani sira, piyasa gözetim ve denetimi yapan kurum ve kuruluslarin da testlerini yapabilecektir.
Böylelikle; bir taraftan piyasadan alinan numunelerin testi için yurt disina numune gönderilerek ülke kaynaklarinin disariya akmasi engellenmis olacak, diger taraftan da ülke ekonomisine sagladigi katkisinin yaninda piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin daha aktif hale gelmesi saglanacaktir.

Pencere; sagladigi yalitim, estetik ve kullanim kolayligi bakimindan bir yapinin en önemli unsurlarindan birisidir. Yine, sagladigi isi yalitimi sayesinde pencere, aslinda yapi üzerinde kendini amorti eden, yüksek oranda ses yalitimi sayesinde konforlu ortamlar olusturulmasini saglayan bir elemandir da... Ancak, günümüzde nihai müsteri bu bilincin çok uzagindadir. Hatta insaat firmalari, mimarlar bile pencere tasarimi yaparlarken, degerlendirmelerini ve tasarimlarini sadece görüntü ve mimarî açidan yapmakta, daha sonra dönüsü olmayan problemlerle karsi karsiya kalmaktadirlar.

Personel egitimleri’ gibi konularda tüm sektöre hizmet verilmesi amaçlanmistir. Bu egitimlerde mimarlar ve insaat firmalari, pencere tasarimini yaparlarken, yapilmasi gereken statik hesaplari, bu hesaplardan elde edilen verilere göre kullanilmasi gereken profil serileri, yardimci malzeme, aksesuar ve cam seçimi konusunda da uygulamali egitimler verilecektir.

FUDEL ayni zamanda, Türkiye’de pencerenin önemini, anlatmak yanlis uygulamalari engellemek ve nihai tüketiciye daha kaliteli bir ürün sunmak için tüm kamu kuruluslari, insaat firmalari ve özel kurum ve kuruluslarin katilabilecegi egitim günleri düzenlemeyi planlamaktadir.

< GERİ DÖN